Our Team

EXECUTIVE LEADERSHIP & OFFICE TEAM

 
Mike Scott CEO  mscott@bluecoats.com
Elizabeth Clayton Marketing & Communications Manager  eclayton@bluecoats.com

Elizabeth Clayton
Marketing & Communications Manager eclayton@bluecoats.com

Genevieve Geisler CFO/COO  ggeisler@bluecoats.com

Genevieve Geisler
CFO/COO
ggeisler@bluecoats.com

David Glasgow Executive Advisor

David Glasgow
Executive Advisor

Bill Hamilton Corps Manager  bhamilton@bluecoats.com

Bill Hamilton
Corps Manager
bhamilton@bluecoats.com

 

CREATIVE TEAM

 
Jonathan Vanderkolff Artistic Director / Visual Designer

Jonathan Vanderkolff
Artistic Director / Visual Designer

Dean Westman Program Coordinator

Dean Westman
Program Coordinator

Matthew Jordan Music Coordinator / Sound Designer

Matthew Jordan
Music Coordinator / Sound Designer

Doug Thrower Composer / Brass Designer

Doug Thrower
Composer / Brass Designer

Tom Rarick Composer / Percussion Designer

Tom Rarick
Composer / Percussion Designer

Aaron Beck Audio Systems Designer

Aaron Beck
Audio Systems Designer

Jim Moore Colorguard Caption Supervisor / Designer / Choreographer

Jim Moore
Colorguard Caption Supervisor / Designer / Choreographer

Gregory Lagola Costume Designer / Choreographer

Gregory Lagola
Costume Designer / Choreographer

Michael Raiford Scenic Designer

Michael Raiford
Scenic Designer

 
 
 

The Bluecoats Staff

Tour Operations & SUPPORT TEAM

  • Mike Scott, Director

  • Genevieve Geisler, Director

  • Bill Hamilton, Corps Manager

  • Courtney Thomas, Production Manager

  • Cody Schuster, Assoc. Tour Manager

  • Jon Millsap, Stage Manager, Assoc. Tour Manager

  • Daniel Armistead, Assoc. Stage Manager

  • John Lowe, Transportation Manager

  • Jeroen Winterink, Driver

  • Brien Meehan, Driver

  • Arthur Walker, Driver

  • Drew Devine, Driver

  • Bill Duff, Driver

  • Marshall Reynolds, Driver

  • Leeann Hafferkamp, Tour Operations Intern

  • Alexander Tackett, Tour Operations Intern

HEALTH & WELLNESS TEAM

  • Dr. Elliot Cleveland, DPT, ATC, Health & Wellness Advisor

  • Ebony Rose, LAT, ATC, Athletic Trainer

  • Taylor Glover, Health & Wellness Intern

  • Derek Hessing, Health & Wellness Intern

  • Genevieve Geisler, MPH, Foodservice Safety Supervisor

MEDIA, FUNDRAISING & DEVELOPMENT STAFF

  • Andrew Constans, Media Manager, Producer

  • Griffin Schneider, Videographer

  • Anthony Tscerne, Graphic Designer

  • Wesley White, Merchandise Coordinator

  • Cedric Robinson, Merchandise Coordinator

  • Johnathon Dauby, Merchandise Intern

ENSEMBLE EDUCATIONAL TEAM

  • Ryan Kilgore, Music Ensemble Coordinator / Staff Coordinator

  • Dr. David Hall, DMA, Assoc. Music Ensemble Coordinator

 

Brass Educational Team

  • Derek Gipson, Brass Caption Head

  • Donnie VanDoren, Brass Caption Advisor

  • Kristen Eck, Brass Instructor

  • Bob Chreste, Brass Instructor

  • Ricardo Brown, Brass Instructor

  • Jared Sessink, Brass Instructor

  • Patrick Geren, Brass Instructor

  • Bryen Warfield, Brass Instructor

  • Travis Pruitt, Brass Instructor

  • Aaron Duggar, Brass Instructor

  • Scott Dupre, Brass Instructor

  • Joshua Gall, Brass Instructor

 

PERCUSSION EDUCATIONAL TEAM

  • Roger Carter, Percussion Caption Head

  • Brad Palmer,Front Ensemble Coordinator

  • Ryan Anderson, Battery Coordinator

  • Joe Hobbs, Battery Coordinator

  • Joe Woodie, Battery Instructor

  • John Lluvera, Battery Instructor

  • Zach Gruse, Battery Instructor

  • Suvin Varghese, Battery Instructor

  • Marc Rivet, Front Ensemble Instructor

  • Allen Justus, Front Ensemble Instructor

  • Michael Davis, Battery Instructor

  • Connor Yasuda, Battery Instructor

COLORGUARD EDUCATIONAL TEAM

  • Lindsay Kusmierczack, Colorguard Caption Head

  • Kathy Pearson, Asst. Colorguard Caption Head

  • Rosie Queen, Colorguard Advisor

  • Carrie Short, Colorguard Instructor

  • Cara Unger, Colorguard Instructor

  • Greg Hamilton, Colorguard Instructor

  • Pam Ausdemore, Colorguard Instructor

  • William Martin, Colorguard Instructor

  • Emily McKay, Colorguard Instructor

  • Sally Ware, Colorguard Instructor

  • Guillermo Cisneros, Colorguard Instructor

  • Thomas Thawley, Colorguard Instructor

 

VISUAL EDUCATIONAL TEAM

  • Mike Fanning, Visual Caption Co-Head

  • Jarrod Huntley, Visual Caption Co-Head

  • Kevin Stahl, Visual Instructor

  • Justin Johnson, Visual Instructor

  • Daniel Benton, Visual Instructor

  • Leigh Hadjis, Visual Instructor

  • Willie Veenstra, Visual Instructor

  • Amanda Lange, Visual Instructor

  • Bob Medworth, Visual Instructor

  • Kyle Nealy, Visual Instructor

  • Matt Skowronski, Visual Instructor / Audio Engineer

  • Jason “Paco” Nuñes, Visual Instructor

  • Ashton Seneca, Visual Instructor

 

MOVEMENT EDUCATIONAL TEAM

  • Carol Abohatab, Adjunct Choreographer

  • Samia Mooney, Movement Supervisor

  • Aylin Vural, Movement Instructor

  • Christine Ghinder, Movement Instructor

AUDIO TEAM

  • Aaron Beck, Audio Systems Designer & Caption Supervisor

  • Brian Belcher, Audio Consultant

  • Colten Hyten, Lead Audio Engineer

  • Andrew Shelton, Audio Engineer

  • Matt Skowronski, Audio Engineer

  • Ben Wesenberg, Audio Intern


Other Program & Operations Staff

2022 Alumni Corps

  • Ted Swaldo, Chairperson

  • Jay Wise, Administrator

The CLEVELAND BROWNS DRUMLINE

  • John McFarland, Ensemble Director

THE CHAMPION EVENT CENTER

  • Debbie Kovach, Rentals Agent & Caterer

  • Bob Kovach, Maintenance Manager

  • Rick Smith, Custodian

Rhythm IN BLUE Staff

  • Jay Wise, Ensemble Director